Kalelarga (foto. Surać) |
Ako do nesreće, ozljede ili bolesti ipak dođe, u takvoj situaciji osobe koje se zateknu na mjestu nesreće (članovi obitelji, suradnici, prolaznici) trebaju pomoći, posebno ako znaju prvu pomoć. Stoga ćemo vas u ovom članku podsjetiti na neke od najosnovnijih postupaka pružanja prve pomoći u slučaju nesreće ili nezgode.
Namjera ovog članka nije učenje o pružanju prve pomoći. Ukoliko ste odavno položili vozački ispit, pronađite priručnike prve pomoći u svojoj zemlji kako biste se posjetili na neke možda zaboravljene, a vrlo važne informacije o pružanju pomoći unesrećenoj osobi jer vaše poznavanje prve pomoći moglo bi spasiti nečiji život ili barem umanjiti loše posljedice stradavanja.
Osnovna pravila kod pružanja prve pomoći
-Uvijek vodite brigu o svojoj sigurnosti, sigurnosti ozlijeđenih osoba, kao i osoba koje su se slučajno našle na mjestu nesreće.
-Ne stvarajte paniku, postupajte brzo i svrsishodno.
-Postupcima koje primjenjujete prije svega nemojte štetiti ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi.
-Ne činite više nego što je potrebno.
Opći postupak na mjestu nesreće
1. Pobrinite se za sigurnost.
2. Procijenite stanje unesrećene osobe.
3. Pozovite pomoć.
4. Pružite potrebnu prvu pomoć.
Briga za sigurnost
Nemojte se približavati mjestu nesreće ako time ugrožavate vlastitu sigurnost, nego radije pozovite hitne službe. Kod prometne nesreće provjerite postoji li moguća opasnost od požara, prolivenog benzina, struje, stakla, drugih vozila itd. Procjena stanja unesrećene osobe
Kad je god moguće, primarni pregled obavite bez suvišnog pomicanja osobe.• Provjerite je li osoba pri svijesti.
• Provjerite je li dišni put osobe otvoren i prohodan.
• Provjerite diše li osoba.
• Provjerite postoje li rane koje jako krvare ili znakovi unutarnjeg krvarenja.
Pozivanje pomoći
Centar 112 djeluje kao jedinstveni komunikacijski centar za sve vrste hitnih situacija.Broj 112 možete nazvati u bilo koje doba dana i noći neovisno gdje se nalazite u Hrvatskoj.
Telefonski poziv je besplatan, a možete ga uputiti preko svih mobilnih i fiksnih mreža i sa svih telefonskih aparata jednostavnim biranjem 112.
Broj 112 nazovite ako vam je neodgodivo potrebna:
-hitna medicinska pomoć,
-pomoć vatrogasaca,
-pomoć policije,
-pomoć gorske službe spašavanja,
-pomoć drugih hitnih službi i operativnih snaga
sustava zaštite i spašavanja.
ili ako uočite:
-požar,
-istjecanje opasnih tvari,
- onečišćenje pitke vode, potoka, rijeka ili mora,
-druge pojave koje predstavljaju opasnost za život i zdravlje ljudi ili životinja ili ugrožavaju imovinu, okoliš i kulturna dobra.
Kada zovete 112, recite:
-što se dogodilo;
-gdje se dogodilo;
-kada se dogodilo;
-koliko je unesrećenih;
-kakvu pomoć trebate;
-tko zove.
Čekajte daljnja pitanja ili upute, razgovor završava osoba u hitnoj medicinskoj službi.
Operater koji zaprimi vaš poziv žurno će obavijestiti strukovno i teritorijalno nadležne hitne i inspekcijske službe koje će vam pružiti pomoć ili će poduzeti potrebne zaštitne mjere.
U slučaju nesreće Centar 112 omogućit će vam razgovor i na jednom od stranih jezika:
engleski, njemački, talijanski, mađarski, slovački, češki.
Ako je Hitnu pomoć pozvala druga osoba, zatražite od nje da vam potvrdi je li poziv primljen i stiže li Hitna pomoć ubrzo.
Pružanje potrebne prve pomoći
Najprije zbrinjavate ozljede i stanja koja ugrožavaju život (prestanak disanja, besvjesno stanje, jako krvarenje, ozljede koje mogu dovesti do šoka i šok), a tek nakon toga i ostale ozljede koje nađete na unesrećenoj osobi. Isto tako, ako se radi o većem broju ozlijeđenih, prednost u zbrinjavanju moraju imati osobe kojima su ugrožene životne funkcije, a time neposredno i život.Izvor: